Exkurze do pivovaru Cvikov

IMG 20190408 122019V pondělí 8. dubna 2019 jsme se jako fiktivní firma Jizeran s. r. o. zúčastnili exkurze ve Cvikově, kde jsme navštívili místní pivovar.

Z Liberce jsme v dopoledních hodinách vyjeli autobusem směr Cvikov a po zhruba 45 minutách jsme byli na místě. Přivítal nás pan Miloš Hrabák, sládek místního pivovaru. Po úvodní řeči jsme se přesunuli do věže, kde celý proces vaření piva začíná. Nejprve nám pan Hrabák řekl několik málo slov k historii. Počátky vaření piva ve Cvikově sahají až do roku 1560. V roce 1968 se historie zdejšího pivovaru přerušila a téměř půl století bylo potřeba k tomu, aby si pivovar našel nové majitele. Zdevastovaný a chátrající areál koupil v roce 2013 novoborský podnikatel Jiří Jakoubek s cílem obnovit tradici výroby piva.
Samotné vaření piva pak začíná nadrcením sladu, který dále putuje do varny. Z varny jde pivo do tzv. spilky, kde za přidání kvasnic týden kvasí. Poté již pivo dozrává minimálně měsíc v ležáckých tancích.
Cvikovský pivovar je velmi moderní, avšak překvapilo nás, že většina procesů je zde prováděna ručně, tudíž je to velmi namáhavá práce.
Nakonec nesměla chybět ochutnávka, která byla vynikající. Myslím, že exkurze pro nás byla velmi přínosná a my jsme se dozvěděli spoustu nových informací. Až nám příště přinesou pivo na stůl, uvědomíme si kolik dřiny a usílí stojí za tím, aby pivo bylo takhle perfektní. Adam Zoul 3.C


IMG 20190408 133057