Návštěva z Francie a Belgie - projekt COMENIUS

tit.jpglogo naep.gifV pořadí letošní druhou zahraniční návštěvu v Liberci v rámci projektu Comenius tvořila skupina 12 studentů z belgického Ieperu a 10 studentů z francouzského Maconu.
Téma společného projektu bylo zaměřeno jednak na historické události roku 1968 a 1989 a dále na poznávání města Liberce a jeho okolí a prohlídku hlavního města Prahy.

Pátek 29.1. - Ieper
Okolo 21. Hodiny jsme se všichni sešli na parkovišti pod školou, kde jsme počkali na příjezd našich belgických přátel. Po jejich příjezdu si každý našel svého kamaráda a rozjeli jsme se do svých domovů. Večer jsme se věnovali vzájemnému seznamování v rodinách.
Sobota 30.1. - Ieper
V sobotu jsme si připravili pro svého „Belgičana“ vlastní program. Někteří z českých studentů připravili program společný, například návštěvu obchodního centra Nisa nebo zábavního centra Babylon. Večer jsme snad všichni vzali své belgické přátelé na ochutnávku českého piva.
Sobota 30.1. - Macon
V sobotu jsme si vyzvedli naše francouzské přátele na parkovišti pod OA. Plánovali jsme, že zůstaneme doma, aby si odpočinuli po dlouhé cestě, ale jelikož nechtěli zůstávat moc bez svých spolužáků, tak jsme se dohodli,že půjdeme na Ještěd. Když jsme pomocí lanovky zdolali vrchol a zjistili, že restaurace je zavřená, naši francouzští kamarádi nafotili pár fotek na památku a opět lanovkou jsme vyrazili dolů. Jelikož nám byla opravdu velká zima, tak i s ostatními jsme se sešli v restauraci, kde jsme si dali kávy, čaje a i něco k snědku.
Neděle 31.1. - Ieper
Neděle byla opět dnem s volným programem. Někteří odpočívali po aktivně strávené sobotě, jiní vyrazili opět za zábavou. A jelikož se nám do programu v týdnu nevešla návštěva Ještědu, využili jsme této příležitosti a vyšli jsme na odpolední procházku. Na vrcholku jsme si dali skvělé palačinky nebo jen teplý čaj. Den každý uzavřel po svém. Někteří vyrazili opět za „zábavou“, jiní si zašli zaplavat do libereckého aquaparku.
Neděle 31.1. – Macon
V neděli jsme opět trávili odpoledne všichni pohromadě a tentokrát jsme vzali naše přátele na bowling do Babylonu. Tato akce se vydařila, a tak jsme se všichni spokojeně vraceli domů, kde jsme strávili zbytek večera.
V neděli se i v rámci poznávání okolí zimního Liberce vypravila skupina francouzských a belgických učitelů společně s našimi do Jizerských hor. Ve večerních hodinách se sešli s většinou svých studentů při zahájení IV. zimní olympiády dětí a mládeže České republiky v Tipsport aréně.

Pondělí 1.2. – Ieper a Macon
V pondělí jsme se v 9 hodin sešli společně i s francouzskými a belgickými studenty ve škole, kde jsme naše přátele řádně přivítali. Začali jsme prezentacemi českých studentů o České republice, Liberci a naší škole a poté proběhla individuální prohlídka školy. Následovala návštěva městské radnice, jejíž součástí byl i výstup na radniční věž, ze které jsme si prohlédli panorama města. Dále jsme našim přátelům ukázali Divadlo F. X. Šaldy, Libereckou knihovnu, Valdštejnské domky, Liberecký zámeček a galerii, Muzeum a Staré městské lázně. Celá prohlídka byla doprovázena referáty o jednotlivých objektech města. Přestávka na oběd byla dostačující na to, aby si Francouzi nakoupili nějaké drobnosti, po kterých toužili. Se studenty z Ieperu jsme se všichni natěšení sešli v 16.00 před budovou bowlingu. Po dvou hodinách byl stav jednoznačný. Belgičtí studenti vyhráli těžký souboj na plné čáře, s čímž se čeští studenti jen těžko smiřovali. Večer se naše programy opět lišily. Někteří zašli na pravý čínský čaj do Želvy, jiní ulehli do svých postelí a dívali se na nějaký ten film, samozřejmě v angličtině.
Po.jpg   Po6.jpg  Po1.jpg
 Po2.jpg  Po5.jpg  Po3.jpg
Úterý 2.2. – Ieper a Macon
Úterý jsme zahájili promítáním filmu o 21. Srpnu 1968, který byl doprovázen anglickým výkladem paní profesorky Berglové. Následovala prezentace o roce 1989 a o tom, co mu předcházelo, opět s anglickým výkladem, tentokrát paní profesorky Příhodové. Po obědě měli francouzští i belgičtí studenti sraz v Babylonu, kam je naši profesoři vzali na exkurzi. Zbytek odpoledne v rámci volného programu někteří vyzkoušeli školní posilovnu, někteří navštívili ZOO a Botanickou zahradu. Večer mnozí zakončili společným posezením v hospůdce u Frisca, které si belgičtí studenti velice oblíbili.
Ut.jpg  Ut1.jpg   Ut4.jpg
Středa 3.2. – Ieper a Macon
Středa byla snad nejnáročnějším dnem. Sraz jsme měli brzo ráno na parkovišti pod školou, kde na nás čekal autobus do Prahy. Jelikož počasí v Liberci nám nepřálo, tak i někteří studenti přišli pozdě. Ve městě nastala tak trochu kalamita, a tak nám trvalo nejméně půl hodiny, než jsme se dostali s obrovským autobusem na dálnici. Cesta už byla lepší a taky rychle utekla. Během hodiny už jsme byli v Praze na Černém Mostě, kde jsme nevystupovali, ale jeli jsme dál dalších 45 minut. Dojeli jsme na Pohořelec, kde jsme konečně rozlámaní vystoupili z autobusu. Prošli jsme památky jako například Loretu, Pražský Hrad, chrám sv. Víta, Malostranské náměstí, Národní divadlo atd. Když jsme pak dostali rozchod u pražského orloje, všichni se vydali kam jinam než do McDonaldu. Samozřejmě volného času bylo dost, a tak se každý rozešel na jinou stranu. Většina však šla kupovat suvenýry, pohledy nebo drobné dárky pro svoje rodiny. Ve 13:30 jsme pak spolu s belgickými studenty měli sraz na „Václaváku“ pod koněm. Zde jsme udělali hromadné foto, a pak jsme vyšli směr Národní muzeum. V muzeu byla výstava s názvem 20 let svobody. Expozice byla velice zajímavá a abychom se neprocházeli jen tak, dostali jsme pracovní listy, které jsme ve dvojicích měli vyplnit. Z muzea jsme šli rovnou na metro a jeli jsme až na konečnou Černý Most. Nastoupili jsme do autobusu a vydali se na zpáteční cestu do Liberce. Jelikož jsme se vrátili celkem pozdě, všichni jsme šli domů odpočívat a spát.
St.jpg  St3.jpg  St2.jpg 
Čtvrtek 4.2. – Ieper a Macon
Čtvrteční dopoledne bylo ve znamení vypracovávání závěrečných reportů o jednotlivých dnech. Byli jsme rozděleni do několika skupin po čtyřech, kdy každá skupina dostala jiný den k vypracování. Následovalo rozčlenění do 5-ti česko-belgicko-francouzských skupin, ve kterých jsme písemně odpovídali na 50 otázek o České republice. Po vypracování otázek odstartoval kvíz, kdy si vždy jeden člen z každé skupiny vylosoval jednu otázku a musel na ni z hlavy odpovědět. Kvíz o vlásek vyhrála 1. skupina, která odpověděla téměř na všechny otázky správně. Vítězná skupina pak byla odměněna sladkou odměnou. Po přestávce na oběd jsme v plné zbroji vyrazili na odpolední utkání v kopané a ve volejbale. I přes velkou snahu českých studentů, belgické družstvo opět vyhrálo. Sranda byla opravdu velká. Večer jsme se všichni společně sešli a loučili s belgickými kamarády. Na diskotéku jsme šli do A-clubu. Příjemný večer a dojmy posledních dnů kalil pouze smutek z toho, že se v pátek budeme muset rozloučit.
 Ct.jpg
Ct1.jpg 

Ct2.jpg 
 Ct3.jpg  Ct4.jpg  Ct7.jpg
Pátek 5.2. - Ieper
V pátek jsme se v půl 11 ráno sešli na parkovišti pod školou, abychom se s našimi belgickými přáteli rozloučili. Někteří odjezd Belgičanů oplakali, ale při pomyšlení, že se znovu za měsíc uvidíme v Belgii, nám vrátilo úsměv na tváře.
Pátek 5.2. - Macon
V pátek jsme navštívili pivovar ve Vratislavicích. Prošli jsme ho od počátku (sklad surovin) až po konec (náplň a recyklace skleněných lahví). Po pivovaru jsme pokračovali tramvají až do Jablonce, kde jsme navštívili Muzeum skla a bižuterie. U některých výtvorů jsme se nevěřícně pozastavovali a nevěřili vlastním očím. Nakonec jsme se vrátili zpátky do Liberce a ještě v malých skupinách zašli tam, kam se nám chtělo, no třeba do kavárny. Diskutovali jsme o tom, jaký to byl super týden a jak jsme rádi, že máme nové přátele a že už se nemůžeme dočkat 6. března, až se vydáme do Maconu. Odebrali jsme se brzo domů, aby se mohli naši přátelé zabalit a jít brzo spát, protože další den některé z nás čekala opět cesta do Prahy a pro naše Francouze ještě cesta letadlem do Lyonu a pak domů do Maconu.
Pa.jpg   Pa1.jpg
Pa2.jpg 
Sobota 6.2. - Macon
Odjezd z Liberce byl nařízen na osmou hodinu ranní. Když jsme se všichni sešli na letišti a došlo na loučení, nikdo se neubránil slzám. Nezapomenutelný týden máme za sebou. Během loučení jsme ještě naposled udělali skupinové foto a naši přátelé mohli odletět. Našli jsme nové přátele a zažili s nimi úžasný týden. Všem nám trvalo, než jsme se navzájem poznali a tím, že jsme si výborně rozuměli, se z nás stali velice dobří přátelé.
So1.jpg  So2.jpg