FINANČNÍ HRA V ČESKÉ SPOŘITELNĚ

IMG 20200227 093342Ve dnech 18. 2., 25. 2. a 27. 2. se třídy třetích ročníků oborů obchodní akademie a ekonomické lyceum vypravily do České spořitelny v Liberci, kde je čekala výzva v podobě ekonomické hry Finanční svoboda. Při této hře se studenti ponořili do role mladé české rodiny. Jejich úkolem bylo v průběhu 30 let splnit cíle, které rodina má (např. vlastní byt nebo vysněná dovolená) a pomoci ji dosáhnout finanční nezávislosti. Na hře je unikátní to, že věrně simuluje realitu.

Používají se běžné produkty jako stavební spoření nebo hypotéka a studenti čelí stejným situacím, jako v životě – zvýšení daní, ztrátě zaměstnání nebo propadům na burze.

Po příchodu byli studenti přivítáni Lukášem Ducháčkem, zástupcem ředitele pobočky ČS, který je dále provázel celou hrou. Nejdříve proběhlo důkladné vysvětlení hry, kdy studenti zjistili, že tato hra není jednoduchá, že budou muset vynaložit spoustu energie a zapojit nejen dosud získané znalosti, ale také zdravý selský rozum při rozhodování ve finančních otázkách. Následovala exkurze po pobočce České spořitelny a po krátké přestávce se studenti již pustili do hry.

Po ukončení hry proběhlo vyhodnocení výsledků a rodina, která dosáhla všech cílů a dokázala nejvíce zhodnotit svůj kapitál získala malý dárek od České spořitelny. Studentům se hra velmi líbila a díky jejich zapojení získali další cenné zkušenosti, které využijí nejen ve škole, ale i v životě.

Děkuji studentům 3. A, 3. B a 3. C za aktivní účast na hře a především České spořitelně za skvělou spolupráci při vzdělávání studentů Obchodní akademie v oblasti finanční gramotnosti.

Ing. Kateřina Šťastná, DiS.