Vánoční zpívanky

santa„Už zbývá málo, málo dní...“ jsou slova jedné z písniček, která zazněla na dalším vánočním zpívání v padesátce ve středu 18. prosince. Do Vánoc skutečně zbývá jen málo dní a protože ke svátkům patří dodržování tradic, uspořádala BANDa, už snad tradičně, své třetí vánoční vystoupení. Vedle již osvědčených pecek jako Vánoční čas, Hallelujah nebo War is Over nezapomněli naši talentovaní muzikanti ani na staré a dobře známé koledy. Protože jsou to ale hudebníci originální, upravili si třeba lidovku Pásli ovce Valaši (nebo Pas ty ovce, Valeši?!) do nadupané rockové verze. Nechyběla samozřejmě ani melancholická Půlnoční, rozjařená Z Betléma se ozývá a vínem napěchovaný Svařák.

Od svého prvního vystoupení ušla kapela obrovský kus cesty. Je vidět, že z tehdejší BANDičky plné nadšenců vyrostla pořádná BANDa. Svědčí o tom také počet fanoušků, kteří se snažili vtěsnat i do toho posledního místečka v učebně. Hlavní bodyguard Lukáš Tesař měl plné ruce práce, aby davy valících lidí zastavil. Ti, kteří mu proklouzli, seděli v lavicích i na zemi, snažili se vtěsnat do uliček i do volných míst ke stěnám, aby jim neunikl jediný tón. Další várka fanoušků ucpala jediný východ a ještě v polovině chodby byli vidět další studenti, kteří stáli na stolech, aby z výšky a zpovzdálí nasáli trochu vánoční atmosféry, kterou BANDa vykouzlila. Na akci také dorazily nejvěrnější fanynky, absolventky školy, které oželely přednášky na vysoké škole a přišly si s ostatními zazpívat. Vzpomínalo na se také na předchozí rok, kdy při dojemném Somwhere in My Memory z dobře známého filmu Sám doma posluchači stáli, drželi se kolem ramen a venku se začal sypat sníh. Letošní teplé počasí sníh sice nepřineslo, o dojemné chvilky se však postarala krásná vzpomínka na Karla Gotta. Mistr je dodnes obrovskou inspirací, není proto divu, že na nejedné tváři se při tónech Srdce nehasnou leskla slza.
Protože čas neúprosně letí, ze tří zakládajících členů BANDy, a tehdy druháků, Jakuba Demela, Adama Janského a Adama Zoula vyrostli dospělí čtvrťáci. Nadešel tak čas, aby odložili své kytary a cajon a vrhli se na učení maturitních otázek. Ve středu proto za přítomnosti ostatních studentů školy proběhl akt slavnostního vyřazení ze skupiny. Během tónů skladby Jesus Christ Superstar kluci slavnostně poklekli, byli oblečeni do vzpomínkových triček se svým jménem a pomocí smyčce byl akt vyřazování dokonán. Jejich hlasy a hra na nástroje bude BANDě chybět. Mladší to však mohou brát jako výzvu a mají šanci se porvat o volná místa ve skupině. V přídavku proto jasně musela zaznít píseň Cesta, která vánoční zpívání provází od počátků a stala se jakousi hymnou. Jeden přídavek songů však nestačil, a tak si nadšené publikum vytleskalo ještě improvizované Knockin' on Heaven's Door.
Po vystoupení se všichni rozešli do svých tříd s úsměvem na rtech. Poděkování patří všem, kteří se na akci podíleli. A bylo jich skutečně mnoho, jmenovitě:
Áďa Šafaříková - umělecký vedoucí, viola, tamburína, speciální zvukové efekty
Eliška Prokopová - klávesy, design
Mája Kabátková - housle, zpěv
Soňa Mrázková - ukulele
Anet Voříšková - flétna
Natka Bitkovská - zpěv
Kuba Demel - kytara
Adam Janský - zvuk, cajon, zpěv
Adam Zoul - konferenciér, frontman, kytara, zpěv
Lukáš Valeš - manažer, kytara, foukací harmonika
Adam Sůra – kamera
Lukáš Tesař – security
Kateřina Štáfková - projekce
Michaela Nevečeřalová - sponzor, šéfkuchař
Petra Surmová, Radka Novotná, Nikola Pokorná, Vendula Mráčková, Viktorie Pospíšilová – catering crew
rodina Janských - zapůjčení veškeré audiotechniky

DSC 0009

  Videozáznam

(dostupný pouze po příhlášení k disku Google na doméně OALIB)