1.B se vydala za Pražským Jezulátkem

Jezulátko OA 2019

V pátek 29. 11. se třída 1.B vypravila do Prahy. Počasí nám už od rána vůbec nepřálo, neboť skoro celý den pršelo, ale myslím, že jsme to všichni přežili. Ráno v 7.45 jsme se sešli na Fügnerově, odkud jsme se autobusem dopravili na Černý Most. Odtamtud jsme se metrem a poté tramvají dostali k místu, ke kterému jsme měli namířeno. Naším hlavním cílem bylo Pražské Jezulátko, které se nachází v kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně. Pražské Jezulátko je malá soška Ježíška, jež byla do Prahy přivezena jako svatební dar od španělské šlechtičny. Proto je také kostel, v němž je tato soška vystavena, navštěvován turisty z mnoha zemí, ale hlavně ze Španělska a Latinské Ameriky.

Soška Ježíška má také spoustu různých šatiček, které mu sestry mění v závislosti na ročním období nebo různých svátků, a šatičky dostával jako dary od králů a bohatých šlechticů.
Díky tomu, že jsme měli domluvenou prohlídku kostela, dozvěděli jsme se něco o historii kostela a Pražského Jezulátka. Také jsme měli možnost podívat se na některá místa, která jsou jinak veřejnosti nepřístupná, a viděli jsme i spoustu krásných šatiček Jezulátka. Když byla naše návštěva u konce, šli jsme se podívat na některá další místa ve městě, která všichni známe. Zastavili jsme se u Národního divadla a u orloje a u obou památek nás pan profesor Valecký obohatil svým výkladem o těchto pražských pamětihodnostech, díky čemuž naše cesta byla o něco zajímavější. Nakonec jsme šli na náměstí Republiky do obchodního centra Palladium, kde jsme si dali rozchod. Samozřejmě měla spousta z nás plány na nákupy vánočních dárků nebo jiných věcí, ale měli jsme volno jen půl hodiny a za takovou dobu se toho moc stihnout nedalo, takže jsme si jen trochu prošli několik obchodů a pak jsme šli zase zpátky na metro, tím jsme dojeli na Černý Most a odtamtud jsme zase jeli zpátky do Liberce.
Celkově jsme si i přes to ošklivé počasí tento výlet užili. Jako třída samozřejmě chceme poděkovat panu učiteli Valeckému za to, že s námi šel a přiblížil nám historii města a určitých památek, a paní učitelce Šulcové za to, že tento výlet navrhla a zařídila prohlídku kostela, bez které by se tato exkurze vůbec neuskutečnila.