Odborné stáže Erasmus+ v Evropě

logosbeneficaireserasmusleft csMěsíc říjen znamená pro některé naše studenty zažít něco nového a získat praktické zkušenosti. Na pracovní stáže do zahraničí v rámci programu ERASMUS+ „Mobilita žáků v odborném vzdělávání a přípravě“ vyjelo na tři týdny 24 studentů.

Současně se tři učitelé odborných předmětů zúčastní dvoutýdenní pracovní stáže v Itálii, na Slovensku a v Anglii. Dvouletý projekt, který v letošním roce začíná, získal finanční prostředky ve výši 111 663 € od Evropské unie a zúčastní se jej celkem 40 žáků školy a šest učitelů.
Všichni odjeli do neznámých míst poznávat nové pracovní prostředí, kulturu, získat nové kontakty a reprezentovat naši školu, Liberec a Českou republiku.

MNICHOV, NĚMECKO
Od 6.10.2019 je na pracovní stáži v bavorském Mnichově čtveřice studentů ze čtvrtých ročníků. Stráví zde 3 týdny, během kterých mohou zdokonalovat své jazykové dovednosti a získat nové zkušenosti na stáži ve firmách, které jim zajistila naše partnerská škola Städtische Robert-Bosch-Fachoberschule. Stáže probíhají ve frmách Klarx a event4kidz, v kulturním centru Mohr-Villa a na Univerzitě Bundeswehru.
Po práci mají studenti v plánu prozkoumat bavorskou metropoli, za zmínku stojí četná muzea a galerie. Jedna z nejzajímavějších atrakcí zastihla studenty už v den příjezdu. V Mnichově končil známý Oktoberfest, a tak si mohli vychutnat atmosféru tohoto světoznámého festivalu. Všichni jsou ubytováni v rodinách studentů naší partnerské školy, takže mají možnost komunikace v němčině a získání nového životního rozhledu. Doufejme, že pobyt v Německu pro ně bude nezapomenutelným.

DUBLIN, IRSKO
V neděli 13. října 2019 zamířilo 8 studentů naší školy do Dublinu, hlavního města Irska. V rámci programu Erasmus+ budou mít šanci si vyzkoušet práci na odborné stáži v zahraničí a porovnat chod firmy v Irsku se zkušenostmi z firem doma. Cesta proběhla bez nejmenších potíží. V neděli došlo ještě na ubytování v rodinách. V pondělí čekalo studenty uvítání v agentuře Swan Training Institute, kde byli seznámeni s praktickými informacemi jak o stáži, tak o životě v Dublinu. Na to navázala prohlídka centra tohoto bohémského města, nabízející zajímavou architekturu, kulturu a tradice. I stáže jsou velmi rozmanité - probíhají v divadle, v účetní firmě, ve filmovém průmyslu, ale i v obchodech.

DOLNÝ KUBÍN, SLOVENSKO
13. října 2019 odcestovala skupina osmi studentů do Dolného Kubína na Oravě. První den si užili od rána cestování z Liberce do Prahy, dále vlakem do Ružomberoku a konečně autobusem do Dolného Kubína. Po příjezdu se ubytovali v penziónu Koliba, kde stráví tři týdny.
Po tuto dobu někteří budou pracovat v účetní firmě Cor Consult. Další na okresním a městském úřadě, kde je přijali přednosta PaedDr. Ľubomír Bláha a primátor Dolného Kubína Ing. Ján Prílepok.

ŘÍM, ITÁLIE
Všechny cesty vedou do Říma. Tímto heslem se řídila čtveřice studentů, která v neděli 13. října odletěla na zkušenou do italské metropole. Libereckou výpravu překvapilo krásné slunečné počasí, které je pro tamní oblast typické. Hned v pondělí dopoledne zavítali stážisté do agentury Ce.S.F.Or., kde se dozvěděli základní informace o místech výkonu své praxe, místní dopravě, slyšeli také pár tipů, kam vyrazit za odreagováním po celodenní práci. Ještě v pondělí odpoledne navštívili jednotliví studenti svá nová pracovní působiště, kde se seznámili se svými novými kolegy. Nové zkušenosti nabírají například v kancelářích hostelu, mateřského centra nebo půjčovny kol. Italští kolegové si pro českou výpravu připravili také program, o víkendu navštívili slavné Koloseum, v neděli poté pokračovali po stopách antických památek v samotném srdci Říma. Poznávat temperamentní náturu Italů, jejich svérázný způsob řízení automobilů nebo přivykat jejich hlasité a rychlé řeči mají studenti možnost do začátku listopadu, pak opět usednou do školních lavic.