Den v médiích

IMG 20191001 130737Dne 1. 10. 2019 se na Obchodní akademii v Liberci konal projektový den zaměřený na mediální gramotnost studentů z druhého ročníku ekonomického lycea.

Tento den se skládal ze tří částí. Úvodem bylo video „Mimořádná zpráva“, ze kterého se studenti dozvěděli, jak vzniká reportáž a novinový článek pro Českou televizi a Hospodářské noviny. Tento film pojednával o jednom dni, za který vznikla zpráva o kandidatuře Miloše Zemana na prezidenta České republiky. Byla zde vidět porada České televize, na které se rozhodovalo o postupu a rozdělení práce mezi zaměstnance. Reportéři zde museli pracovat pod nátlakem času a vyrovnat se se stresovými situacemi.

Na druhou část byl pozván šéfeditor České tiskové kanceláře, pan Zdeněk Fučík, který studentům se svou prezentací a zkušenostmi bývalého novináře přiblížil práci v České tiskové kanceláři a náročnost žurnalistického povolání. Zábavnou formou informoval studenty o nepříjemných situacích, které ho potkali za jeho novinářské kariéry.

Ve třetí části si samotní studenti vyzkoušeli náročnost vytváření některých druhů zpráv. V limitu 45 minut museli připravit reportáž, zprávu či jiný druh mediální informace o tomto projektovém dni nebo o jiném zajímavém tématu.

Tento projektový den byl pro studenty velmi poučný. Odnesli si z něho mnoho zkušeností, které jim pomohou vyznat se ve světě ne vždy pravdivých informací.