Chorvatsko

P1110214

V pátek 24.5.2019 se studenti druhých ročníků spolu se čtyřmi profesory a třemi instruktory vydali na turistický kurz do Chorvatska, přesněji do Biogradu na Moru. Jeli jsme dvěma autobusy do našeho kempu Soline. Tam jsme přijeli okolo 9. hodiny ranní, ubytovali jsme se do malých chatek a hned vyrazili na prohlídku kempu, poté jsme měli pauzu na oběd. Po obědě jsme měli volno, a tak jsme rovnou vyrazili na pláž. Trochu nám foukalo, ale na opalování i koupáni to stačilo. Navečer jsme šli na prohlídku města, které bylo asi 15 minut od našeho kempu.
Naše další dny vždy začali srazem v 7:30 a během na pláž, kde jsme měli lehkou rozcvičku. Po návratu do chatek jsme měli čas do 9 hodin na snídani. Po snídani pro nás byla připravená stanoviště, na které jsme se rozdělili do týmů po cca 15 členech. Týmy si měly určit, jakou zemi budou zastupovat, a jeden večer jsme se museli představit v tématu zvolené země. Dohromady bylo šest stanovišť, kdy za jedno dopoledne jsme se zúčastnili dvou. Stanoviště byla: paddle boardy+kajaky, posilování, petanque, beachvolleyball, zumba a hra kubb. Po splnění našich aktivit jsme si mohli jít zaplavat do moře, kdy s námi musel vždy jít i doprovod. Ve 12 hodin nám začala dvouhodinová pauza na oběd, který si, tak jako každé jídlo, dělal každý sám. Po obědě nám byly nabídnuty další aktivity, mezi kterými jsme si mohli dobrovolně vybrat. Program nám skončil v 17 hodin a poté jsme měli volno až do nastavené večerky v 22 hod.
Takto podobně probíhal náš každý den, kromě dnů kdy nám bohužel pršelo a s programem jsme museli improvizovat. Pršelo nám asi 3 dny z toho jeden den celý, jinak přeháňky, déšť v nás ale nevyvolal špatnou náladu. Během týdne proběhlo pár soutěží, jedna ve vaření, kdy každá chatka měla připravit jedno jídlo, které instruktoři a profesoři posoudili a vyhodnotili tři nejlepší. Další byla sportovní soutěž – olympiáda po týmech států a ve výrobě videa na téma dovolená, když prší. Večer pak proběhl karneval v „Riu“, kde jsme se převlékli do různých masek, kluci většinou za holky a za rytmu zumby jsme se v tanečním krokem přesunuli na pláž, kde jsme předvedli tance, které jsme se v průběhu kurzu naučili. Sklidili jsme potlesk a velký zájem od kolemjdoucích. Na pátek nám byl poskytnut dobrovolný celodenní výlet lodí, druhá půlka zůstala v kempu a měla jiný program. Nejprve jsme směřovali na ostrov Sali, na kterém jsme vyrazili na krásnou vyhlídku na širé moře a útesy a dále k slanému jezeru Mir. Po koupání jsme jeli na fishpicnic, kde pro nás byly připraveny ryby s masem a salátem. Po obědě jsme šli zpět na loď, ze které jsme mohli skákat do vody. Cesta zpět trvala 2 hodiny, a jelikož to byl náš poslední den, naši profesoři nám po našem přemlouvání posunuli večerku .
V den odjezdu jsme ráno museli vystěhovat a uklidit chatky, které jsme hned předali a do našeho odjezdu jsme měli volno. V pět večer jsme se opět sešli a vyrazili k našemu autobusu, do kterého jsme naskládali naše věci a hned vyrazili domů. Cesta zpět nebyla tak klidná jako tam, ale zvládli jsme to. Tímto bychom chtěli poděkovat našim profesorům p. Bereckové, p. Müller, p. Kučerové, p. Vojtíškovi a našim instruktorům Kláře, Filipovi a Petrovi za krásný týden a přípravu našich stanovišť a trpělivost s námi :) Moc jsme si to užili!

Simona Berková 2.D