Anglie

IMG-20190502-WA0005Den - D nadešel. Nebo bych snad raději měl říci den - A, vzhledem k tomu, kam máme namířeno.

Slunečná neděle, 14. 4. 2019, dvě hodiny odpoledne a my všichni nervózně čekáme na příchod našeho doprovodu. Hlouček lidí byl každou minutou větší a větší a dorazily i naše paní profesorky, které nás na celé akci doprovázely. Neobyčejně prostorný autobus se tyčil přímo před námi a my začali pomalinku nakládat kufry, a než jsme se nadáli, vyrazili jsme směr Eastbourne!

Myslím, že nám až po pár desítkách minut v autobuse začalo všem pomalu teprve docházet, co nás vlastně čeká. Anglie, Londýn, výlety a jazykový kurz! Během jízdy, která trvala okolo 18 velice zdlouhavých hodin, nás postupně naše vedoucí zájezdu, Klára, informovala o tom, co vše v následujících dnech zažijeme. Bylo toho nemálo, a tak jsme se všichni těšili víc a víc. Brzy jsme zjistili, že jsme podcenili, jak dlouhé mohou 4 hodiny být. Neboť to je přesně délka intervalu mezi jednotlivými zastávkami naší výpravy a musím říct, že pár lidí značně podcenili, kolik toho mohou vypít, než přijde další zastávka. Takhle rychle vyskakovat lidi z autobusu jsem ještě neviděl. Nicméně po první zastávce už probíhala cesta naprosto hladce a bez problémů. Ve večerních hodinách nás čekal dokonce film a marný pokus o spánek. Kontrola na hranicích ve Francii byla během pár minut za námi a my vesele pokračovali na trajekt. Než jsme se nadáli, seděli jsme opět v autobuse a vyrazili v brzkých ranních hodinách směr Londýn!

První den tedy mohl začít. Už od rána jsme chodili po tomto legendárním městě a poznávali veškerá jeho zákoutí. Klára byla naprosto skvělá a věděla toho tolik, že nás nepřestávala zasypávat informacemi a zajímavostmi o všem možném. Projeli jsme se obrovskou lanovkou přes Temži. Tower, Shard, Dům starosty, Tower Bridge a další neodmyslitelná místa spjatá s Londýnem jsme všichni společně prošli ještě během dopoledne a čekala nás místa další. Rozchody po městě, vyhlídka z ochozu mrakodrapu a Greenwich. Stihli jsme toho opravdu spoustu. Než jsme se nadáli, seděli jsme opět v autobuse na cestě do Eastbourne, kde na nás čekaly naše hostitelské rodiny.

Setkání proběhlo hladce, prvotní nervozita rychle opadla, a tak jsme si mohli všichni užívat novou kulturu a náhradní domovy. Rychlý spánek a další den. Tentokrát dopoledne škola. Tři skupiny, tři učitelé a spousta zábavy a nových informací. Myslím, že mluvím za všechny, když řeknu, že takto intenzivní kurz nám každému pomohl se zlepšit v jazyce Shakespearově a všichni si odnášíme několik zážitků. Učitelé, kteří nás měli na starost, byli naprosto perfektní a svou práci dělali skvěle! Odpoledne po škole nás opět čekalo poznávání krás Anglie. Tentokrát to byl Brighton a jeho Mořský svět, centrum města, obrovské nákupní centrum, kde jsme měli možnost pořídit si suvenýry a dárky, nakonec to bylo však molo, které bylo nejzajímavější. Den utekl jako voda a my se opět ocitli v postelích našich hostitelských rodin.

Středa se nesla v podobném duchu a odpoledne jsme navštívili útesy v blízkosti Eastbourne, které opravdu stáli za to. I přes děsivou statistiku sebevražd, které se zde každý rok uskuteční, samotné místo bylo naprosto nádherné a dechberoucí. Pobřeží, procházka po útesech a horká káva! Skvěle strávené odpoledne zakončené návštěvou pláže a pro odvážlivce, kteří se také našli, i koupání ve studeném moři.

Čtvrtek nezklamal a škola byla opět naprosto skvělá a naučná. Utekla jako voda, a než jsme se nadáli, byl konec a nás čekalo předávání certifikátů za úspěšné absolvování kurzu. Finální setkání učitelů a nás, tedy všech žáků a profesorů, bylo příjemné a neslo se v duchu přátelské atmosféry. Nakonec přišlo poděkování učitelskému sboru školy a společná fotka. Opět jsme nasedli do autobusu a dnes nás čekal domov Anne Boleynové, jedné z nejvýznamnějších žen anglické historie! Držba její rodiny a okolní zahrady byly jednoduše dechberoucí. Zachovalé, perfektně udržované a prostorné zahrady skvěle navodily středověkou atmosféru a život své doby.

Pátek, tedy poslední den, byl opět nabitý k prasknutí. Odjezd z Eastbourne už v půl sedmé ráno (budíček byl až nepříjemně brzy) a rychlá cesta do Londýna na druhé kolo. Tentokrát nás čekala projížďka lodí po Temži, London Eye, Palác parlamentu, Big Ben (bohužel v rekonstrukci), Trafalgar square, Čínská čtvrť a další. Celý den rychle utekl a nás čekala finální cesta domů. Určitě nejsem sám, kdo měl pocit, že cesta domů utekla mnohem rychleji než cesta právě do Anglie a plní zážitků jsme se prospali a brzy vystupovali v Liberci, kde nás čekaly rodiny a přátelé, loučení s kamarády a návrat do normálních životů.

Celý zájezd byl naprosto skvělým zážitkem, až to skoro nelze popsat pouhými slovy. Ať už noví přátelé, které jsme si všichni udělali, krásná kultura Anglie, jazykový kurz samotný, odpoledne strávené na výletech nebo snad večery plné smíchu a únavy, každý si najde něco, co ho na zájezdu bavilo a naplňovalo. Za mě to byly právě všechny zmíněné kategorie a za tuto skvělou možnost děkuji nejen vedení naší školy, agentuře Kristof, učitelům a rodinám, ale i všem ostatním, kteří se na uskutečnění naší cesty podíleli. A na závěr, pokud zvažujete, zdali to stojí za to, odpověď je jednoznačné ano! Tak příští rok neváhejte a vydejte za dobrodružstvím sami!

IMG-20190417-WA0024IMG-20190418-WA0027IMG-20190502-WA0014IMG 5840IMG 20190415 192117