Odborné stáže Leonardo - hodnocení studentů - Mnichov

P1010864.JPGV neděli 30. září jsme vyrazili s panem profesorem Šímou směr spolková země Bavorsko a to konkrétně do překrásného města jménem Mnichov. Cesta proběhla hladce až na menší hledání Robert-Bosch-Fachoberschule (škola, se kterou naše OA v rámci odborných stáží spolupracuje a zároveň místo domluveného srazu). Po příjezdu už nás netrpělivě vyčkávali naše nové „rodiny" a také panové Peter Grossmann a Guenter Raiss. Následovalo pár instrukcí k nadcházejícím dnům a začalo naše nové, měsíční dobrodružství.

Celý nedělní večer jsme každý strávili ve svých nových domovem a těšili se na další den. V pondělí jsme nejprve navštívili již zmiňovanou školu a jednu vyučovací hodinu našich kamarádů z rodin. Pak jsme šli s velice sympatickým a ochotným panem Grossmannem zakoupit měsíční jízdenky na veřejnou mnichovskou dopravu. Poté nás provedl po centru Mnichova, ukázal nám různé historické památky a to vše obohatil doprovodným komentářem. Samozřejmě, díky skvěle načasovanému pobytu jsme navštívili i světoznámý Oktoberfest!

Už v úterý jsme se však museli hlásit na našich pracovištích.

Pavla byla zařazena do městského úřadu pro turistický ruch, tzv. Tourismusamt. V sekci zprostředkovatelství turistických průvodců dostala úkol, který mohla vykonávat zcela samostatně a nezávisle na ostatních zaměstnancích. Tato práce spočívala v komunikaci mezi zájemcem o průvodce (většinou turistické kanceláře) a samotnými průvodci. Úkolem praktikanta v této sekci byla tedy telefonická domluva vhodných termínů prohlídky, selekce způsobilého průvodce, práce ve speciálních rezervačních programech na PC, archivace veškerých objednávek, storno či potvrzení o doručení, a vyřizování případných změn či komplikací.

Pracovní prostředí bylo velmi přátelské a vstřícné. V případě jakýchkoliv nejasností kolegyně projevily velkou ochotu a trpělivost.


Dáša pracovala ve firmě CD Werbemittel GmbH, je to firma zabývající se reklamou pro podnik. Dášinou prací bylo třídění pošty, zpracovávání dokumentů ve firemním programu CdH, tisknutí účtu, kopírování dokumentů, evidence odchozí pošty podniku, ale i různé ruční práce (např. kompletování různých reklamních balíčků pro zákazníky). Práce byla opravdu velmi různorodá. Dáša strávila měsíc v opravdu příjemném prostředí s velmi ochotnými a přátelskými spolupracovníky.

Iva se v kulturním centru Mohr-villa zabývala přípravou výstav obrazů a soch, organizací těchto výstav, tvořením reklamních letáků, plakátů a jejich rozesíláním. Mimo jiné tiskla různé dokumenty a evidovala zmínky v novinách o této neziskové organizaci zřízené městem do archivu.

Pavel docházel pravidelně do firmy Greinwalder & Partner, která působí na trhu jako marketingový specialista v oblasti fitness: zabývá se marketingovým poradenstvím, je iniciátorem různých akcí, kampaní, seminářů, školení pro fitnesscentra po celé západní Evropě. Jeho pracovní náplní byla kontrola databáze klientů a zájemců v programu ConAktiv, dále vytvoření Marketingové studie fitnesskultury v České republice, připravování různých podkladů pro vedoucí pracovníky a jednou týdně vypomáhal při nákupu  kancelářských potřeb pro firmu. Kolektiv lidí měl také skvělý.

Volný čas jsme trávili velice rozmanitým způsobem. I přesto, že naše pracovní doba byla delší, než jsme byli zvyklí, několikrát jsme se sešli a to hlavně o víkendech. Vždy jsme měli něco naplánovaného. Nejprve jsme podnikli výlet na zámek Neuschwanstein v doprovodu pana Grossmanna, také jsme se byli podívat v Olympia parku a na Olympijské věži nebo jsme si byli prohlédnout bývalý koncentrační tábor Dachau. Na kulturní stránku našeho pobytu si tedy rozhodně stěžovat nemůžeme. Také navštívit diskotéky v Mnichově byl pro nás opravdový zážitek. A to není všechno. Pavlovi, Dáše a Pavle se podařilo dostat 17. října do nádherné Alianz arény na kvalifikační utkání Německo-Česko a tím pádem byli svědky našeho nečekaného vítězství.

Někdo z nás se těšil domů více, někdo méně. A tak jsme 26. října ve 23:30 nasedli do autobusu směr Mnichov - Praha. Po nekonečném čekání a nezbytném přestupu v Praze jsme do Liberce dorazili v 8:00 ráno.

 Odvezli jsme si z Mnichova nezapomenutelné zážitky. Poznali jsme fantastickou atmosféru tohoto města, prohloubili jsme si své ekonomické znalosti, rozšířili německou slovní zásobu o odbornější výrazy, vyzkoušeli si práci v týmu a poznali spoustu nových, ochotných lidí a našli jsme si i nové kamarády. Jistě je to skvělá životní zkušenost, kterou by si každý z nás rád zopakoval.


2007_1017neue0189.JPG
P1010891.JPG   P1010872.JPG