Odborné stáže Leonardo - hodnocení studentů - Pinerolo

corcos.jpgDo města Pinerolo na severu Itálie jsme dorazili v neděli 7. 10. 2007 chvíli před půlnocí. Cesta letadlem do Milána a vlakem do Pinerola proběhla bez větších obtíží. Ubytovali jsme se v krásné a plně vybavené rezidenci Il Torchio a asi hodinu na to jsme se konečně dostali do postele.

V pondělí v 8:30 jsme už byli v kanceláři Corcos Industriale, naší hostitelské firmy. Byla nám promítnuta prezentace, která obsahovala základní údaje o společnosti, a po výměně nezbytných informací, jsme se měli rozdělit na svá pracoviště.

 

Umístili nás do kanceláří personálního oddělení a logistiky. Práce nebyla nijak komplikovaná. V personálním oddělení se práce týkala zpracovávání životopisů a tvorbou letáků, vztahujících se na bezpečnost práce, na kterou se ve firmě klade opravdu velký důraz. V oddělení logistiky nebyla práce tolik pestrá, šlo pouze o vypracování přepravních dokladů a tisk etiket na zboží, každý den v podstatě to stejné. Jazyková bariéra nevznikla vůbec žádná. Veškerá komunikace probíhala bez jakýchkoliv potíží. Většina zaměstnanců a samozřejmě celé vedení se anglicky dorozumělo, a navzájem jsme se mohli i něco přiučit. Během pracovní doby jsme měli hodinu pauzu na oběd a končili jsme v 17:30. Z celého dne nám už potom moc času na jiné věci nezbývalo. Většinou jsme prošli pár obchodů a zamířili rovnou „domů".

Počasí bylo po celou dobu našeho pobytu krásné a poměrně teplé. První víkend jsme věnovali prohlídce města. Druhý víkend nás pozvali na návštěvu do školy. Jejich rozvrh se vztahuje i na sobotu. Rozdíl je v tom, že během týdne tam nebývají tak dlouho. Je to střední škola se třemi obory z toho jeden je podobný naší obchodní akademii. Po této exkurzy jsme se zašli podívat na místní trh. Výběr byl od ryb, přes těstovin a květiny až po oblečení. Volný čas jsme většinou věnovali procházením se po městě a obchodech, protože počasí k tomu bylo opravdu ideální.

Co se týče lidí, není si na co stěžovat. V práci nás přijali naprosto bez problému a snažili se nám pobyt zpříjemnit, jak jen mohli. Několikrát nás po práci vzali do větších supermarketů, pomohli nám s výběrem vín a jiných typicky italských produktů, a ke všemu nám podali i odborný výklad. Jednou jsme dokonce měli to štěstí, že se nám jeden kolega nabídl, že nás vezme do Turína. Po práci nás posadil do auta, zavezl nás do centra, všechno nám ukázal jako zkušený průvodce, a ještě nás pozval na pravou italskou pizzu.

Tři týdny utekly až neuvěřitelně rychle. Seznámili jsme se se spoustou báječných lidí, se kterými se budeme snažit udržet v kontaktu i nadále. Pro nás pro všechny to byla skvělá přínosná zkušenost do života a nezapomenutelný zážitek. V práci jsme se neradi rozloučili a v sobotu 27. 10. jsme se zase vrátili do Čech.

Veronika Jonová, Ivana Pavlisová, Jan Šturma

pinerolo.jpg   kantyna.jpg  rth.jpg