Odborné stáže Leonardo - hodnocení studentů - Malmő

let.jpgNaše odborná stáž začala 6. října 2007 na ruzyňském letišti. Po hodině a čtvrt jsme přistáli v Kodani. Vyzvedli jsme si svá zavazadla a pokračovali vlakem přes nově postavený most Oresundbron do švédského Malmö. Na vlakovém nádraží Malmö už na nás čekal náš mentor Claes Koverberg. Ten nás odvezl k rodinám, u nichž jsme byli ubytováni.

V pondělí ráno jsme se společně vydali do spřátelené švédské školy Jörgen Kocks gymnasiet. Tady nás nejprve celou školou provedla studentka z oboru turismu, která byla zároveň asistentkou pana Koverberga. Po prohlídce školy jsme byli pozváni do hodiny angličtiny.

Hodina probíhala obdobně jako u nás s tím rozdílem, že studenti často vyrušovali a neměli k učitelce respekt. Tato skutečnost nás poměrně zaskočila, protože něco takového u nás neznáme. Po obědě ve školní jídelně jsme vyrazili na naše budoucí pracoviště - Pressbyran shop/café. Tento obchod, nacházející se na autobusové zastávce v rušné části města, nabízí zákazníkům občerstvení -  nápoje,  pečivo a hot dogy, zároveň je zde i prodejna novin a časopisů a  informačního servis. První odpoledne jsme strávili seznamováním s pracovním prostředím, se zásadami bezpečnosti práce,  s vedením a personálem obchodu.

Během prvního týdne jsme pracovali v různých směnách tak, abychom se vzájemně nepotkali a museli používat angličtinu v každé situaci. V prvních dnech jsme se pomalu „otrkávali" v novém prostředí. Naše práce spočívala v zajišťování všech příjemek, jak zboží, tak novin,  starali jsme se o doplňování zboží po obchodě. Během dalších dvou týdnů už jsme pracovali společně v ranních směnách, abychom měli odpoledne společný volný čas. Naše práce se rozšířila o správu kávovaru, správu tiskovin (příjemky, třídění a vrácení starých čísel), organizaci zásob ve skladovacích prostorech a přípravu obchodu na novou kampaň speciálních nabídek zboží. Všichni členové personálu byli velmi přátelští a neměli problém komunikovat v angličtině.

A jak jsme reprezentovali školu? Během prvního týdne jsme ještě dvakrát zamířili do školy, kde jsme švédské studenty seznámili s fakty a zajímavostmi o ČR, Liberci a samozřejmě o naší obchodní akademii. Překvapil nás zájem studentů a jejich dobrá znalost angličtiny.

K tomu všemu jsme ještě v prvním týdnu společně s paní profesorkou Petržílkovou stihli projít celé město, podívat se k moři, vyfotografovat si Turning Torso (nejvyšší budova Švédska - 190 m) a jako bonus Tom S. neodolal Severnímu moři a provedl takový „quick swim in the sea". Náš mentor nás také provedl po univerzitním městě Lund. Tam jsme byli seznámeni se systémem švédského školství a navíc jsme ještě večer zašli do kina. První víkend jsme si udělali výlet do dánské Kodaně, kde jsme strávili celý den obdivováním  a fotografováním památek a nakupováním drobností. Po zbývající dva týdny jsme už Švédsko neopustili. Odpoledne jsme trávili s našimi novými přáteli z práce i ze školy. Ti nám ukázali nejlepší kavárny (občas jsme spolu poseděli a porovnávali ČR a Švédsko), obchody a ostatní zajímavosti města.

Získali jsme mnoho poznatků - kladných i záporných. Z těch  kladných stojí za zmínku zvláště tyto:

  • téměř všude lze platit kartou - př. parkovací automaty samozřejmostí,
  • drtivá většina Švédů mluví bezvadně anglicky a nemá problém angličtinu použít - prostě „přepnou"
  • obědy ve škole jsou pro všechny studenty zadarmo
  • právo na střední školu má každý, stačí podat přihlášku, přijímací zkoušky nedělají
  • všichni jsou velmi tolerantní kcizím kulturám
  • všude jsou bezbariérové přístupy

Ze záporných:

  • pro nás, Čechy, je všude poměrně draho - třikrát
  • vysoké daně zpříjmu - cca 40% (ovšem např. zdravotnictví je zdarma)

Jednoznačně se shodujeme, že nám tato stáž dala mnoho  -  vyzkoušeli jsme si, jaké to je být odkázáni sami na sebe v zahraničí, jaké to je pracovat v cizojazyčném prostředí,  tudíž denně používat angličtinu ve všech možných situacích - při komunikaci s personálem, se zákazníky, ve škole a v rodinách. Velmi si ceníme ochoty našeho mentora, vedení shopu i personálu, kteří nám naši praxi pomohli co nejvíce zpříjemnit. Kdyby se nám stejná možnost naskytla znovu, určitě bychom neváhali a využili ji znovu.


 prace.jpg  spolecne.jpg  malmo.jpg