Detoa

 

20181120 113740Dne 20. 11. se třída 2. D vydala na exkurzi do Jiřetína pod Bukovou, do firmy Detoa, která se zaměřuje na výrobu dřevěných hraček. Sraz jsme měli v 8:00 na vlakovém nádraží v Liberci. V 8:35 jsme vyjeli vlakem směr Smržovka, kde jsme přestoupili na vlak do Jiřetína. Někteří z nás postupně přistupovali cestou. Tam jsme vystoupili, a jelikož zastávka byla asi dvě minuty od místa naší exkurze, byli jsme hned na místě.


Když jsme dorazili, rozdělili jsme se na dvě skupinky a poté se nás ujaly paní průvodkyně. Začali jsme prohlídkou malého muzea, kde jsme se dozvěděli, kým a kde byla firma založena a také, že současným majitelem firmy je Jaroslav Zeman. V muzeu jsme mohli vidět první výrobky, kterými byly například knoflíky, až po současnou výrobu, která obsahuje hlavně dřevěné hračky pro děti. Poté jsme se vydali do druhé budovy, kde se provádí výroba. Před výrobou musí dřevo nejprve projít zpracováním. Od toho tu jsou jednotlivá patra, například v „podzemí “ se dřevo musí nejprve vysoušet při teplotě 60°C. Potom jsme si prošli další patra, až jsme vešli do patra posledního, kde se figurky malují a tisknou. Zde jsme také mohli vidět různé, již hotové hračky, a tak jsme zavzpomínali na to, že když jsme byli malé děti, s podobnými hračkami jsme si hráli.
Hračky skládají různí lidé, kteří dostávají domů pytle s jednotlivými částmi hraček a podle plánů je doma sestavují a zase je odevzdávají zpátky do firmy. Když jsme došli zpět do budovy, kde jsme naši exkurzi zahájili, mohli jsme si v obchodě zakoupit různé hračky, jako suvenýr. Po prohlídce jsme měli možnost si zajít do místního bufetu a dát si něco dobrého před cestou.
Mezitím, co jsme se občerstvovali, se na nás paní profesorky domluvily a oznámily nám, že nebudeme čekat hodinu na vlak a půjdeme na Smržovku pěšky. Ze začátku jsme moc rádi nebyli, ale i přes tu zimu jsme to zvládli a nakonec se nám to líbilo. Pořád jsme se báli, že nestihneme vlak (přeci jen to byly asi 4 kilometry), ale díky Google Maps jsme to stihli a dorazili na Smržovku včas. Tímto děkujeme profesorkám Petře Voplakalové a Bohumile Novotné za exkurzi, moc se nám líbila a těšíme se na další.

Této exkurze se také zúčastnily třídy 2.A, 2.B a 2.C.

Anna Daňkovská, Tereza Budinová