odborné stáže leonardo da vinci - německo

titul2.jpgJe neděle 30. září a 4 studenti ze 4. ročníků mají sraz před budovou Obchodní akademie v Liberci a za malou chvíli tuto budovu na celý měsíc opustí. Chystají na do spolkové země Bavorsko a jejího hlavního města Mnichova, kde se účastní odborné stáže v rámci projektu „Leonardo da Vinci - Mobility".

Po příjezdu do Mnichova a malém hledání místa srazu Robert-Bosch-Fachoberschule (je  zároveň škola, se kterou v rámci odborných stáží spolupracujeme již 3 roky) jsme se všichni setkali s rodinami, ve kterých budou žáci ubytováni. Po prvních větách v německém jazyce si každý našel svého hostitele.

 

V pondělí 1. 10. 2007 jsme se všichni sešli v již zmiňované škole, kde nás přivítal pan Peter Grossmann, který má na starost odborné stáže a seznámil nás s programem v následujících dnech. Žáci měli zároveň možnost shlédnout krátké vyučování, podívat se po škole  a poté se všichni vydali na prohlídku města, jejíž součástí bylo i zakoupení měsíční jízdenky na dopravu.

Při této prohlídce byli žáci seznámeni s historií města a jejich největšími památkami např. Karlsplatz s středověkou bránou Karlstor, Marienplatz s novou radnicí a orlojem, Petersplatz s téměř stometrovou věží kostela Peterskirche (vzhledem k pěknému počasí , který ten den vládlo, bylo možné uskutečnit několik snímků celého Mnichova z různých světových stran), Sendlinger Tor, Münchner Marionettheater - nejstarší loutkové divadlo v Evropě, kostel Johanes Nepomuk známý jako Asamkirche, Nationaltheater, kde je domovská scéna Bavorské státní opery, Englischer Garten aj. Prohlídka byla ukončena na rozlehlém výstavišti tzv. Theresienwiese - dějiště největšího pivního festivalu na světě. „Oktoberfest". I v tomto případě se naše praktikanty usmálo štěstí a mohli poznat atmosféru tohoto největšího svátku piva v Bavorsku.

V úterý 2. 10. 2007  se již naši žáci rozjeli do svých firem a úřadů, kde zjistili svoji pracovní dobu, pracovní náplň a hlavně začali využívat své jazykové dovednosti.

Středa 3. 10. 2007 - byla ve znamení státního svátku v Německu a tak všechny obchody byly uzavřené a počasí přálo k výletům a poznávání okolí Mnichova, poněvadž tento den měli všichni volno, které využili k návštěvě  Olympiapark s olympijskou věží(nejvyšší stavbou v Mnichově-291 m), což je olympijský park, který vznikl pro letní olympijské hry v roce 1972.

Čtvrtek a pátek probíhal již v pracovním prostředí.

Po těchto pracovních dnech čekala v sobotu na všechny odměna v podobě výletu do okolí s panem Grossmannem a také návštěvě jednoho z nejznámějších hradů celého světa Neuschwanstein.


Závěrem to nejdůležitější. Postřehy žáků z odborných praxí jsou staženy z jejich e-mailů, které jsou určeny vyučujícím.

Bohužel na německých počítačích zatím nefunguje češtinaSmile.

Pavel Berežný 4.C - firma, ve které pracuje se jmenuje Greinwalder & Partner.  Pavel vidí tuto firmu takto: Tato firma je marketingovy specialista v oblasti fitness: zabyva se marketingovym poradenstvim, je iniciátorem růných akci, kampani, seminářů, školeni + maji tu oddělení grafiky, které navrhuje speciální brožury pro tyto účely. Maji mnoho, nevim přesne kolik, ale hodně klientů po celé západni Evropě, kde už je Fitnesskultura na vyšši úrovni než u nás a to hlavně: (Německo, Francie, Spanelsko, Nizozemi, Svycarsko, Belgie, Rakousko).

Ma prace je tu:

ot- kontrola databaze klientu a zajemcu (program ConAktiv), jednoduse kontroluju data v databazi, jesli jsou spravna a aktualizovana - jako napr. internet. adresa, telefony, faxy, adresa sidla, atd.

- dale mam za ukol vytvorit Marketingovou studii Fitnesskultury v CR, na ceskem trhu vubec nepusobi a chteji po me, abych jim sehnal informace jako napr.: kolik Fitcenter je u nas, kolik procent Cechu navstevuje fitcentra, kolik stoji prumerne mesicni permanentka, jake jsou prumerne naklady na provoz ceskeho fitnesscentra atd.

-jednou tydne jezdim  nakupovat nejake zasoby pro firmu, jako jidlo, potraviny a hlavne musi tady tridit odpad - takze tu s tim vypomaham.

- a jinak ruzne pripravovani podkladu pro vedouci pracovniky.

Největší zážitek Pavla - "A k tomu vsemu jsem dostal od `kolegu`z prace jako darek vstupenku na stredecni kvalifikacni utkani ve fotbale Nemecko-Cesko, takze to bude asi muj nejvetsi zazitek a splneny sen z Mnichova"


Dagmar Hrehová 4.A - firma ve které pracuje se jmenuje stranky CD Werbemittel GmbH .

Kazdy den delam postu - rozbaleni, orazitkovani, trideni, kopirovani; kopiruji nejake dokumenty - nejcasteji ucty, pracuji na pocitaci v ruznych programech, ktere firma pouziva (pr. Vymazavani ruznych dokumentu z databaze), vyhledavam p rebne reklamni vyrobky v katalozich, odesilam a prijimam balicky - zaznamenavam do databaze, pomaham pri vanocni vyzdobe, dost casto delam i rucni prace - skladani nejakeho balicku pro zakazniky (pr. desky do kterych musim dat blok, propisku a reklamni letaky).

Zážitek Dáši: Jedina negativni zkusenost bylo 4 hodinove cekani na S-bahn kvuli stavce.


Pavla Fajtavrová - 4.B - úřad, ve kterém pracuje se jmenuje "Tourismusamt" .

Nepracuji ve firme, nybrz na uradu "Tourismusamt", ktery ma na starosti veskere turisticke deni v Mnichove a popripade organizaci verejnych slavnosti jako je Oktoberfest ci Christkindl o vanocich. Sidlo tohoto uradu se nachazi primo v centru Mnichova.

Ja osobne jsem byla zarazena do sekce "Gästeführungen", kde objednavam pruvodce na prohlidky mesta. Cestovni kancelare, ci soukrome skupiny turistu nam zasilaji objednavky a my jim telefonicky shanime soukrome pruvodce. Fungujeme tudiz pouze jako zprostredkovavatele. Tuto praci povazuji za pomerne zajimavou pro zahranicniho praktikanta z duvodu telefonicke komunikace s lidmi a moznosti individualniho vyrizovani objednavek.

Iva Bartoschová - 4.A - firma, ve které pracuje se jmenuje Kulturzentrum Freimann.

Organizace, ve ktere pracuji je nevydelecna, ja provadim pomocne prace, jako treba razeni poradacu na smlouvy podle abecedy, organizaci klicu od budovy a budovy prilehle a pripravu koncertu, ci vystav. Mohr-villa pronajima sve prostory prave umelcum, kteri vystavuji obrazy, sochy, konaji se tu cteni knih, cviceni jogy a ruzne dalsi akce.

Zážitek Ivy: Vylet na Neuschwanstein byl uzasny a zamek me okouzlil, vykladu jsem rozumnela, pruvodkyne byla vynikajici.

                                                                                                                                                                                          Mgr. Jaroslav Šíma


prace3.jpg   prace4.jpg

fest.jpg