Stáže Erasmus - jak to prožívala Katka

 

logoV termínu 8. 10. – 27. 10. 2017 jsem jako jedna ze šťastlivců měla možnost zúčastnit se zahraniční stáže v rámci projektu Erasmus+.
Má destinace byla Anglie, konkrétně přístavní město Portsmouth. Ubytováni jsme byli v hostitelských rodinách, což byla jedinečná příležitost jak poznat britskou kulturu, kuchyni a nové lidi.
Hlavní náplní stáže bylo mé nové zaměstnání. Byla jsem přidělena do WW I Remebrance Centre, muzea specializovaného na první světovou válku, které se nacházelo na severu města v části zvané Hilsea.
Muzeum je od července 2017 přestěhované a nachází se v jednom z opevnění Hilsea Lines, které bylo postaveno v 18. století na obranu Portsea, což je ostrov na pobřeží Anglie, který je součástí města Portsmouth.


Přestože nejsem velkým fanouškem historie, toto místo mě velmi zaujalo. Nezaměřuje se pouze na hrubou historii a data, ale na lidské příběhy, které zasáhly životy vojáků a jejich rodin, nebo na příběhy osob, které během tohoto období žily. V muzeu byla také spousta artefaktů, knih a nebo kostýmů německých, francouzských a britských uniforem. Našly se tam také helmy, různé zbraně nebo repliky granátů a jiné.
Mým tutorem se stal Charles Haskell, majitel a zakladatel muzea. Pracovní doba byla od 10 do 15,30 hodin. Náplň práce se odvíjela podle počtu návštěvníků. Nějaké dny jsme měli rušno, a tak jsem se musela naučit informace alespoň o části prohlídky, abych byla schopna sama provádět. Jiné dny jsme sestavovali modely válečných letadel, vojáků nebo zbraní, kterými jsme později muzeum vyzdobili. Jednou mě můj tutor vzal na výlet do nedalekého městečka Lyndhurst, kde se nachází hrob ženy, která byla skutečnou Alenkou z říše divů, a to proto, že právě o ní je v muzeu nejeden příběh. Většina pracovních dnů ale probíhala hlavně komunikací, prací v kanceláři a rozvíjením angličtiny. Charles byl velmi milý a každý den mě učil nová slovíčka a nové anglické vtipy :-)
Volný čas jsme měli o víkendech. Bylo na nás, studentech, jak tento čas využijeme. Navštívili jsme například město Southampton, Londýn a poznávali více Portsmouth, jeho památky a také restaurace a kavárny.
Jsem velmi vděčná, že mi naše škola poskytla tuto příležitost poznat něco nového. Moc mi to pomohlo v rozvoji angličtiny a také jsem díky této stáži poznala nové lidi a nové věci. Všem bych tuto možnost vyjet do zahraničí na stáž jedině doporučila.
Kateřina Jersáková, 4.D