odborné stáže Leonardo da vinci - švédsko

titul-M1.jpgV sobotu 6. října jsem měla ve tři hodiny odpoledne sraz se dvěma studenty naší školy (Tomáš Novotný, 4.A a Tomáš Strunecký, 4.C) v Praze na ruzyňském letišti. Důvod? Kluci se chystali na třítýdenní stáž v rámci programu EU - Leonardo mobility do švédského Malmö a já jsem je tam „eskortovala". Říká se, konec dobrý, všechno dobré. Doufejme. Začátek tedy dobrý skutečně nebyl, samá smůla.

Jeden z Tomášů se cestou do Prahy stal účastníkem nehody, já jsem se zas pro změnu  „zasekla" na barrandovském mostě v zácpě a místo v 15 hodin jsem na místo srazu dorazila se zpožděním v 15.40. Odbavení proběhlo v pohodě a bez komplikací a už jsme jen čekali na letadlo. Ale chybička se vloudila. Náš Boeing 737 měl na odletu 30 minut zpoždění, a tak místo v 17.00 jsme odlétali směr Dánsko - Kodaň v 17.30. Pilot se skutečně snažil, „šlápl" na to, takže místo plánovaného příletu v 19.05 jsme na kodaňském letišti přistáli už v 18.40. Bohužel další téměř hodinu jsme čekali na své tři kufry, které snad opustily prostor letadla opravdu jako poslední.

Z Kodaně do švédského Malmö, konečného cíle naší cesty, se lze snadno dostat za 30 minut vlakem přes proslulý Oresundbron, most přes úžinu mezi Dánskem a Švédskem. Ale zase smůla. Když jsme dorazili na nástupiště, vlak do Malmö se právě rozjížděl. Další jede za půl hodiny. Nevadí, počkáme.  Konečně dorážíme na Central Station v Malmö, ale tady to vypadá jako po zemětřesení. Za asistence policie tady proběhly bitky a potyčky mezi fanoušky dvou fotbalových týmů, které se odpoledne tady v Malmö utkaly - Malmö versus Goteborg. Tady na nás už dvě hodiny čeká koordinátor programu a tutor obou Tomášů, Claes, který nás odváží na místa, kde budeme ubytováni.

V neděli se probouzíme do skandinávsky netypického počasí - jasně modrá obloha, sluníčko, teplota tak 15 stupňů.

Den jako stvořený pro poznávání města, kde mají Tomášové trávit své tři týdny. Malmö má asi 350 000 obyvatel, ale jeho srdce, historické památky a obchodní centrum lze celé obejít za pár hodin, což také činíme.

A od pondělí už začínají povinnosti a každodenní rutina. Dopoledne tráví T + T ve škole, se kterou sdílíme program.  Místní škola je ve srovnání s naší úplně jiná - má 1500 studentů a je orientována více prakticky, téměř 50 % studentů tvoří děti imigrantů z různých částí světa. V Malmö je soustředěno téměř 80 % všech přistěhovalců z celého Švédska, opravdu je to město kosmopolitní, které může složením obyvatelstva směle konkurovat třeba Paříži či Londýnu.

Svou praxi tráví T + T v Presbyran  shop/café, což je legendární švédská instituce, kterou potkáte na všech nádražích a v centrech měst a která poskytuje prodej lístků na všechny typy hromadné dopravy a zároveň také informační servis.

Jedno odpoledne také tráví T + T v nedalekém starobylém universitním městě Lund, kam je na výlet pozval jejich tutor a kde se dovídají něco o systému švédského školství.

Vše je pro T + T vskutku náročné, protože neustále musí mluvit pouze anglicky, v práci, ve škole, v místě, kde jsou ubytováni - jinak s nimi nikdo nekomunikuje. Jen já jsem ochotna s nimi někdy mluvit česky!

Jejich pracovní program pro první týden je dokonce rozdělen do směn tak, aby ani oni dva se nepotkali.

Nicméně, ale už po prvním týdnu oba souhlasí, že je to sice náročné, ale „super" pro všechno.

                                                                                                                                                                                 Mgr. Vladěna   Petržilková

  Velka1.jpg   
mesto1.jpg   skola1.jpg