Galerie

14407914 1114327315269265 1341704058 oVe čtvrtek 22. 9. 2016 jsme se my, studenti 3. D, v rámci hodiny dějepisného semináře zúčastnili exkurze v Galerii Lázně. Konkrétně jsme se pak podívali na výstavu s názvem: Karel IV. na zakázané stezce. Oblastní galerie se tímto projektem zapojuje do oslav výročí sedm set let od narození Karla IV.
Mezi předměty, jež jsme měli možnost zhlédnout, nás zaujala především soška Jezulátka v šatech se zdobením z pravého zlata, pečeť ze čtrnáctého století či koruna, již sám český vladař nosíval. Ze všech předmětů na nás sálaly střípky historie.
Horní patro expozice se rozléhá okolo bývalého bazénu, svědčí o tom nápis na sloupu nad zábradlím: „Plavky ždímejte do výlevek,“ který celou třídu pobavil.
Zde jsme obdivovali středověká řezbářská díla s náboženskými motivy. Z fotodokumentace na stěnách nás překvapilo, kolik staveb zde v pohraničí za lucemburské doby vzniklo. Příkladem jsou například zámek Frýdlant a hrad Oybin v sousedním Německu. Viděli jsme také dobovou kroniku, která svou velikostí překvapivě přesahovala naše těžké bichlovité učebnice. Před poslední zastávkou jsme nezapomněli ani na usměvavé selfie s paní profesorkou Špačkovou.
Poslední prohlídka se týkala fotografií Vladimíra Birguse na téma: „Daleko od hlučícího davu.“ Některé z vystavených fotografií se nám velice líbily, u jiných jsme však dumali, jaký byl autorův záměr.
Z celé prohlídky jsme měli opravdu pozitivní pocity a pomohla nám udělat si lepší obrázek o historii kraje, ve kterém žijeme. Už se těšíme na další zajímavou exkurzi.

Lucie Scholzová, 3. D