V pátek 6. února 2026 jsme se jako studenti třídy 4.D, oboru Veřejnosprávní činnost, zúčastnili odborné exkurze do vazební věznice Liberec. Tato návštěva nám umožnila nahlédnout do zákulisí nápravného zařízení, která je nepostradatelnou součástí našeho právního a soudního systému. Program byl zahájen v autentických prostorách bývalé soudní síně, což mělo svůj symbolický význam. Budova totiž v minulosti sloužila jako komplex propojující soud i věznici pod jednou střechou. Zde proběhla teoretická část exkurze formou odborné prezentace, která nám přiblížila základní právní pojmy, strukturu českého vězeňství i specifický vnitřní chod právě libereckého objektu.
Teoretický úvod vystřídala praktická prohlídka samotného areálu, během které jsme měli možnost nahlédnout do míst, která jsou veřejnosti běžně nepřístupná. Prošli jsme chodbami lemujícími jednotlivé cely a z oken jsme si prohlédli venkovní prostory určené pro výkon vycházek. Dále jsme navštívili společenskou místnost sloužící k resocializaci odsouzených a velmi silným zážitkem byla návštěva oddělení výkonu kázeňských trestů, tedy tzv. „samotky“, která nám umožnila lépe pochopit přísnost a náročnost vězeňského režimu.
V závěrečné části exkurze nás příslušníci Vězeňské služby ČR seznámili s používáním donucovacích prostředků. Bylo nám vysvětleno, že jako první krok se vždy využívají hmaty a chvaty, a teprve v případě jejich neúčinnosti se přistupuje k dalším prostředkům. Tyto navazující nástroje, včetně profesionální výstroje a ukázky střelných zbraní používaných při ostraze a eskortách, jsme si mohli prohlédnout zblízka. Celá akce byla pro třídu 4.D nesmírně přínosná, neboť nám dovolila propojit teoretické znalosti z hodin práva a veřejné správy s realitou vězeňské praxe. Odcházeli jsme s novými poznatky a cennou zkušeností, která pro nás byla velkým přínosem.








